Contacteer ons

Nieuws

Dit gebeurt er met je lichaam gebeurt als je het coronavaccin krijgt toegediend

Gepubliceerd

op

Vanaf januari zullen Nederlanders gevaccineerd gaan worden met het coronavaccin. Het bracht LINDA.nl op de vraag: wat gebeurt er eigenlijk met je lichaam als je de prik in je arm krijgt? 

Hoogleraar immunologie Marjolein van Egmond legt uit wat er gebeurt op het moment dat je het coronavaccin krijgt toegediend.

MARJOLEIN VAN EGMOND

Volgens Van Egmond is een vaccin in feite “een instructie om het afweersysteem te leren hoe de bedreiging (ziekte) eruitziet om er vervolgens voor te zorgen dat mensen niet ziek worden”. “Dat is het principe achter ieder vaccin, maar hoe de informatie wordt afgeleverd, kan verschillend zijn”, vertelt de hoogleraar immunologie.

Vandaar dat we in dit stuk alleen ingaan op het zogeheten RNA-vaccin, een vaccin dat een stukje genetische informatie (RNA) bevat. Ongeveer de helft van de coronavaccins waar Nederland contracten voor heeft gesloten zijn namelijk RNA-vaccins. De grote vraag is natuurlijk: hoe werkt het coronavaccin waarmee Nederland vanaf januari mensen gaat vaccineren?

CORONAVACCIN

In het vaccin zit een klein stukje genetische code (RNA) van het spike-eiwit. Dat zijn de ‘uitsteeksels’ van het virus die ervoor zorgen dat het onze cellen binnendringt. “Als het ware krijg je met de vaccinatie dus een heel klein stukje toegediend van de genetische informatie van het coronavirus”, vertelt Van Egmond. “Dat RNA komt vervolgens in onze cellen terecht en zorgt ervoor dat ons lichaam zelf deze spike-eiwitten gaat aanmaken.”

Misschien klinkt het een beetje gek, dat je lichaam meer spike-eiwitten gaat aanmaken terwijl juist die uitsteeksels ervoor zorgen dat het virus in ons lichaam terechtkomt. Toch is dat het niet. “Ons afweersysteem komt dan juist in actie tegen die spike-eiwitten en maakt antistoffen en afweercellen aan”, aldus Van Egmond. “Het lichaam gaat het virus dus herkennen en onthoudt die spike-eiwitten als indringers.”

Die antistoffen en afweercellen zorgen er op hun manier weer voor dat – op het moment dat je het echte coronavirus binnenkrijgt – je afweersysteem het virus herkent. “En met die herkenning wordt vervolgens het virus ook direct uitgeschakeld”, legt Van Egmond uit. “Je bent dan immuun en beschermd tegen COVID-19.”

PRECIES GENOEG

Bang dat je toch het coronavirus binnenkrijgt hoef je niet te zijn. “Ons afweersysteem herkent namelijk al bij een heel klein stukje van het virus dat het foute boel is”, aldus Van Egmond. “Het vaccin bevat precies genoeg RNA om ervoor te zorgen dat ons afweersysteem antistoffen gaat aanmaken tegen het spike-eiwit.” Het coronavirus oplopen via het vaccin, kan dus niet. “Daarvoor is het stukje RNA echt te klein om de rest van het coronavirus te creëren.”

BIJWERKINGEN

Op het moment dat je gevaccineerd bent en het afweersysteem aan de slag gaat, kan het zijn dat je je een beetje grieperig gaat voelen. “Ons afweersysteem werkt beter bij een hogere temperatuur en dus kun je last krijgen van wat verhoging”, vertelt Van Egmond. Ook kan de plek waar je geprikt bent rood worden. Je kunt wat spierpijn voelen in je bovenarm of hoofdpijn krijgen.”

Je hoeft je – ernstige klachten uitgezonderd – geen zorgen te maken over deze kortetermijn bijwerkingen. “Die bijwerkingen geven eigenlijk alleen maar aan dat het vaccin z’n werk doet en dat je lichaam bezig is met het opbouwen van antistoffen en afweercellen”, aldus Van Egmond. Die verschijnselen zijn volgens haar dan ook een goed teken. “Het is een normale reactie van ons lichaam en het zorgt er uiteindelijk voor dat je beschermd bent tegen het coronavirus.”

Marjolein van Egmond is hoogleraar immunologie bij het Amsterdam UMC. 

Bron: Linda.nl Beeld: Youtube, Instagram

Lees verder
Klik hier om een reactie te geven

U dient ingelogd te zijn om een reactie te kunnen geven Inloggen

Laat een reactie achter

Nieuws

Wanneer je dus dacht dat het niet gekker kon: Willem Engel doet bizarre oproep!

Gepubliceerd

op

Door

Willem Engel is inmiddels wel een bekende Nederlander geworden met zijn gekke fratsen. In eerste instantie was hij hét tegengeluid tegen de maatregelen van de overheid om het coronavirus te temmen. Maar gaandeweg leek hij steeds extremere standpunten aan te nemen. Onlangs kwam hij in het nieuws omdat hij in een soort zelfbenoemde persconferentie zijn twijfels uitte over de recente overstromingen in Limburg, België en Duitsland. Hij had het vermoeden dat dit niet écht gebeurde en in scène gezet was door de overheid. De reden? Om ons af te leiden van alles omtrent het coronavirus en de maatregelen daaromheen. Maar we zijn alweer eventjes verder en het is dus tijd voor nieuwe gekkigheid. Op Twitter heeft hij gisteren (4 augustus 2021) namelijk een behoorlijk bizarre oproep gedaan op Twitter richting zijn aanhang. De Tweet is inmiddels honderden keren gedeeld en geliked.

Willem Engel doet bizarre oproep op Twitter

Hij zegt namelijk: “Nee tegen de prikbussen. Zorg ook dat je alle medewerkers fotografeert, voor later zullen we maar zeggen.“. Voor wat vraag je je dan af? Om ze later nog aan de schandpaal te hangen? Om ze op te zoeken? Een behoorlijk dreigement dus. Het gaat hierbij om de prikbussen die in het land rondrijden om de vaccinatiegraad te verhogen. Op meerdere plekken hebben zijn volgers hier dus ook gehoor aan gegeven. Woordvoerder van GGD Hollands Midden Christa van den Bos zegt het volgende: “Onze medewerkers werden van heel dichtbij benaderd door mensen met camera’s. Het was voor hen een heel bedreigende situatie.” Inmiddels heeft GGD Hollands Midden heeft aangifte gedaan tegen voorman Willem Engel van stichting Viruswaarheid.

Lees verder

Laatste Nieuws

Marc-Marie Huijbregts uitgescholden en aangevallen op de fiets in Amsterdam

Gepubliceerd

op

Door

Marc-Marie Huijbregts is vanochtend aangevallen toen hij door Amsterdam fietste. De cabaretier is ongedeerd, maar wel geschrokken en ‘heel erg in de war’.

Vrouw slaat hem in gezicht

,,Ik ben heel erg in de war. Ik ben net aangevallen op de Herengracht”, vertelt Marc-Marie in een video op Instagram. ,,Ze kwamen ineens mijn kant op, dus ik rinkelde met mijn bel, zo van ‘ik rijd hier’. Stapt die vrouw uit en slaat mij keihard midden in mijn gezicht.”

Volgens Marc-Marie was het een oude vrouw, die hij dan ook niet terug wilde slaan. Haar man stapte even later ook uit en zei ‘ik duw je in het water’. Marc-Marie schrok van de reactie en vroeg of ze dronken waren, waarop de man zei: ‘homo dit en homo dat’. ,,Ik ben super geschrokken. Ik heb wel aangifte gedaan, je kan niet zomaar mensen aanvallen!”

Getuige

Hij heeft spijt dat hij niet meteen zijn telefoon erbij pakte om het te filmen. Wel was er een getuige bij. ,,Er was een heel lief meisje die het allemaal heeft gezien, die zei ook: ‘Dat is toch niet normaal!’ Maar ik ben vergeten haar nummer te noteren. Dus als zij kijkt, dan graag melden als getuige.” Die oproep plaatst hij ook op Twitter.

Lees verder

Nieuws

Caroline van der Plas erkent blunder: ‘Maarten van Rossem had gelijk’

Gepubliceerd

op

Door

Er is een einde gekomen aan de discussie tussen Caroline van der Plas en Maarten van Rossem. Caroline geeft toe dat ze een enorme blunder heeft gemaakt. ,,Maarten had gewoon gelijk.”

Onzin verspreiden

Caroline vertelde woensdag in Humberto dat zij het flauw vond dat het moment waarop ze Maarten corrigeerde in De Slimste Mens uit de uitzending was gehaald. Na een vraag over D-day, zei Maarten dat het niet duidelijk is waar de D voor staat. Caroline was het daar niet mee eens en zei dat zij wél weet waar de letter voor staat. ,,Die D staat voor decision. Het is decision day.”

Volgens Maarten is dat niet waar, maar Caroline bleef voet bij stuk houden. Ze zei dan ook dat het fragment uit de uitzending was gehaald omdat het beschadigend zou zijn voor zijn imago. Woorden die Maarten niet kan waarderen, want donderdag haalde hij flink uit. ,,Ze heeft gewoon ongelijk. Waarom heeft die Caroline dat niet zelf even opgezocht, voor zij onzin ging verspreiden?”, zei hij tegen Shownieuws.

Caroline in bescherming genomen

Volgens de eindredactie van De Slimste Mens hebben ze juist Caroline in bescherming genomen door het fragment eruit te knippen. En nu weet Caroline het eindelijk zelf ook: ze had ongelijk. ,,Ik had het na de uitzending opgezocht en ik zag decision day. Maar ik las veel te snel ergens overheen en trok gelijk een conclusie”, geeft Caroline toe aan Shownieuws.

,,Ik vind het heel vervelend dat ik de indruk heb gewekt dat ik boos was of dat ze het expres hadden gedaan. Ik vind dan ook dat ik zo sportief moet zijn om het toe te geven: Maarten had gewoon gelijk.”

Lees verder

Trending